Van vrijdag 18 tot en met 23 juni 2010 maakten 28 leden van onze vereniging een rondreis door België en Luxemburg, georganiseerd door de dames J. Patijn en V. de Regt.
De reis begon in ‘s Hertogenbosch waar een bezoek werd gebracht aan het Zwanenbroedershuis. In de avond was er in Brussel een ontvangst door de vorst en vorstin zu Stolberg-Stolberg. Vanuit Brussel werden de volgende dagen verschillende plaatsen bezocht, zoals de Nassaukapel in de Koninklijke Bibliotheek van Brussel. Het is het laatste overblijfsel van het Brusselse paleis van de Nassaus. Eén dagdeel werd doorgebracht in Diest. De reisgroep maakte daar een stadswandelingen bezocht het Hof van Nassau en de St Sulpitiuskerk. In deze kerk ligt Filips Willem van Oranje begraven, de oudste zoon van Willem van Oranje.
Op zondag stond het Wellingtonmuseum in Waterloo op het programma. Hier wordt een beeld gegeven over het leven van de hertog van Wellington en de rol van de verschillende legers tijdens de Slag bij Waterloo. In kasteel Corroy werd de rondleiding verzorgd door de eigenaar van het kasteel, Olivier 15e Markies van Trazegnies. Hij is een nazaat van Hendrik III van Nassau, uit wiens relatie met de gouverneursdochter van kasteel Vianden de tak Nassau-Corroy stamde. Corroy is in 1832 vererfd op de familie De Trazegnies.

Groepsfoto met Olivier, Markies van Trazegnies, voor kasteel Corroy, zondag 20 juni 2010
(Foto: de heer J.D. van der Niet)
Op maandag was er een rondleiding door het Groothertogelijk Paleis van Luxemburg. Deze rondleiding was bijzonder en mede te danken aan de goede relaties tussen de Luxemburgse en Nederlandse vorstenhuizen. Bij het bezoek aan de Villa Vauban werd een aantal schilderijen uit het voormalig bezit van koning Willem II bezichtigd. In het omliggende park werd stilgestaan bij het standbeeld voor Amalia van Saksen-Weimar-Eisenach, de vrouw van prins Hendrik de Zeevaarder. In de avond was er een ontvangst door de Nederlandse ambassadeur mr E. Hoeks.
Op dinsdag werd kasteel Walferdange bekeken. Het was de residentie van prins Hendrik de Zeevaarder. Hij was stadhouder in Luxemburg namens zijn broer koning Willem III en in die functie zeer geliefd. Het middeleeuwse kasteel van Vianden was van 1417 tot 1977 in bezit van de Nassaus. De bouwgeschiedenis en het gebruik van het kasteel zijn aan het gebouw goed af te lezen. De laatste dag van de reis stond in het teken van gravin Henriëtte d’Oultremont, de tweede vrouw van koning Willem I. In de kapel van kasteel Wégimont bij Luik werd haar graf bezocht. In het kasteel Rahé bij Aken kon een beeld worden gevormd van het leven van de Gravin van Nassau van 1844 tot aan haar overlijden in 1864. Hiermee nam deze reis een einde. De volgende reis zal in de zomer van 2012 plaats vinden.

Grafsteen van Henriëtte d’Oultremont de Wégimont, Gravin van Nassau , tweede echtgenote van koning Willem I, in de familiekapel van kasteel Wégimont bij Luik.
(Foto: de heer J.D. van der Niet)
Johan van Eck